Дослідницький криголам «Ноосфера» прибув до антарктичної станції «Академік Вернадський»


Флагман українського наукового флоту — океанське дослідницьке судно льодового класу «Ноосфера» дісталося антарктичної станції «Академік Вернадський».

Як повідомила прес-служба Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ), судно стало на якір неподалік острова Галіндез 27 січня.

«Ноосфера» доправила до станції вантажі та команду українських технічних фахівців. У найближчі кілька місяців вони мають провести невідкладні роботи з модернізації «Вернадського», потрібні для успішної зимівлі наступної, 28-ї української антарктичної експедиції. Зокрема, йдеться про заміну системи опалення та роботи з заземлення дизельної і головної будівлі станції.

Передбачається, що після розвантаження судно вирушить до чилійського порту Пунта-

У грудні океанське дослідницьке судно льодового класу «Ноосфера» вирушило з Кейптауна, де перебувало на зимівлі, в Антарктику, розпочавши другий антарктичний сезон. Спершу судно доправило вантажі та команду полярників на польську антарктичну станцію «Арцтовський», яка розташована на острові Кінг Джордж.

З кінця січня до кінця травня 2022 року відбувся перший антарктичний сезон «Ноосфери». Судно успішно забезпечило ротацію зимівників на українській станції «Академік Вернадський», перезмінку полярників на польській станції «Арцтовський» та проведення унікальних досліджень з вивчення Південного океану.

«Ноосфера» належить Національному антарктичному науковому центру України. Власний океанографічний криголам дозволить Україні після тривалої перерви повернутися до досліджень Світового океану, розв’язати логістичні проблеми на антарктичній станції «Академік Вернадський» та розширити можливості сезонних експедицій, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а також проводити дослідження не лише в Антарктиді, а й в Арктиці, і, за необхідності, в інших регіонах океану.

Криголам був придбаний в установи «Дослідження та інновації» Великобританії (куди входить Британська антарктична служба) за $5 млн. У серпні на судні піднято прапор України, а 5 жовтня воно прибуло з порту Фредеріксхавн (Данія) до нового порту приписки Одеса. У грудні 2021 — січні 2022 року на судні було проведене технічне обслуговування в доку ПАТ «Іллічівський судноремонтний завод» (ІСРЗ). Судно збудувала суднобудівна компанія Swan Hunter (Уоллсенд, Великобританія), спуск на воду відбувся у 1990 році. Довжина судна — 100 метрів, ширина — 18 метрів, водотоннажність — 5,7 тис. тонн. Судно здатне рухатися крізь шар льоду завтовшки до чотирьох метрів.