Експорт агропродукції зерновим коридором збільшився на 82% минулого тижня


Упродовж 25-го тижня роботи зернового коридору, з 16 по 22 січня 2023 року, через морські порти Чорноморськ, Одеса та «Південний» було експортовано 894 тис. тонн агропромислової продукції — на 82% більше, ніж за попередній тиждень. Про це свідчать дані об’єднання «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Зазначається, що минулого тижня у портах Великої Одеси було завантажено 19 суден — така ж кількість, як і за попередній тиждень.

Збільшення обсягів експорту при однаковій кількості суден вдалося досягти через надання пріоритету великотоннажним суднам. Таке рішення було прийнято через цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден у Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден.

Найбільше протягом 25-го тижня роботи зернового коридору експортовано кукурудзи (47% експорту за цей період), пшениці (32%) та ріпаку (10%).

Українська продукція була відправлена до країн Азії (Китай, Туреччина, Афганістан) — 431 тис. тонн, або 48% обсягу за тиждень, Європи (Італія, Нідерланди, Португалія) — 416 тис. тонн, або 47%, та Африки (Лівія, Туніс, Марокко) — 47 тис. тонн, або 5%.

Інфографіка: ucab.ua

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

Станом на 23 січня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 673 судна, які експортували 18,4 млн тонн українського продовольства до країн Африки, Азії та Європи.