Заборону судновласникам ЄС перевозити російську нафту відхилили через відсутність єдиної позиції країн G7 — Bloomberg


Важлива заборона на страхування нафтових танкерів продовжує дискутуватися, проте така заборона потребує міжнародної координації. Про це повідомляє Bloomberg.

Втім, Євросоюз збирається пом’якшити пакет санкцій щодо експорту російської нафти після деяких суперечок, хоча будуть збережені ключові пропозиції, які перешкоджатимуть Москві експортувати нафту.

Наразі ЄС відмовляється від запропонованої заборони на судна, що належать операторам з ЄС, які транспортують російську нафту до третіх країн. Однак важливо, що заборона на страхування таких суден все ще доопрацьовується.

Греція, економіка якої значно залежить від судноплавства, була серед країн-членів, які відмовилися від підтримки пункту про експорт до третіх країн. Таким чином, його було виключено з шостого пакету санкцій ЄС. Відсутність єдиної позиції серед країн G7 була вирішальною для відмови від пропозиції. Цей захід ще більше погіршив би експорт Москви — життєво важливе джерело твердої валюти — особливо враховуючи, що грекам належить більше чверті світових нафтових танкерів за місткістю”, — зазначає агентство.

Тим не менш, нинішні пропозиції значно ускладнять життя Москві, якщо вони будуть прийняті. Заборона на страхування охопить переважну більшість світового флоту нафтових операторів, які прагнуть перевозити російські барелі.

Танкерні компанії колективно страхують свої судна від ризиків, включно з розливами нафти. Через Міжнародну групу P&I клубів у Лондоні власники суден спільно купують покриття у 80 перестрахувальників, у тому числі у понад 20 із 25 найбільших постачальників такого покриття у світі. Таким чином, заборона на страхування зробить майже неможливим його отримання, враховуючи, скільки перестрахувальників є європейськими, за словами старшого провідного андерайтера, безпосередньо задіяного в перемовинах.

Члени Міжнародної групи страхують 95% танкерного флоту від розливів та інших страхових випадків. Якщо вони більше не зможуть цього робити, то це змусить Москву або її покупців знайти альтернативні домовленості в той час, коли Росія вже зазнає жорстких санкцій.

У своїй початковій пропозиції ЄС планував заборонити транспортування, у тому числі шляхом перевантаження з судна на судно, до третіх країн сирої нафти та нафтопродуктів, які походять або експортуються з Росії. Зараз від цього відмовилися”, — повідомляє агентство.

Виконавчий орган ЄС також пропонує заборонити європейським компаніям надавати послуги, включаючи страхування, які необхідні для транспортування російської нафти в будь-яку точку світу. Очікується, що ця пропозиція буде ухвалена, незважаючи на небажання деяких країн-членів. Обговорення тривають, формулювання заходів може змінитися до моменту їхнього схвалення всіма 27 країнами.

Згідно з поточними пропозиціями, від заборони буде звільнено товари, які не походять з Росії, навіть якщо вони проходять транзитом через країну. Це звільнило би від заборони нафту з Казахстану чи інших третіх країн.

Пропозиція ЄС спрямована на заборону імпорту сирої нафти і рафінованого палива до ЄС протягом наступних шести місяців. Європейським компаніям буде заборонено надавати «технічну допомогу, брокерські послуги, фінансову чи фінансову допомогу чи будь-які інші послуги, пов’язані з цими заборонами.

У цілому шостий пакет санкцій ЄС охоплює повний спектр заходів, що обмежуватимуть російські продажі нафти та палива.

Як зазначив керівник азіатського відділу Vitol Group Майк Мюллер в подкасті, створеному дубайською Gulf Intelligence, «нафта буде торгуватися зі знижкою, а судна — з надбавкою, тому що власник, який займається цим бізнесом, може виявити, що його судна не будуть прийматися ніким ще деякий час».