

Організація Об’єднаних Націй (ООН) підтвердила продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море, термін якої спливав у суботу, 18 березня. Про це повідомила прес-служба ООН.
Термін дії чорноморської зернової ініціативи, підписаної в Стамбулі 22 липня 2022 року, продовжено. Ініціатива передбачає сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна та харчових продуктів і добрив, включаючи аміак, з визначених українських морських портів”, — ідеться у повідомленні.
При цьому не уточнюється, на який саме термін було продовжено угоду.
В ООН зазначили, що протягом перших двох термінів дії угоди близько 25 млн тонн зерна і продуктів харчування було відправлено до 45 країн, що сприяло зниженню світових цін на продовольство і стабілізації ринків.
Віце-прем’єр — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков раніше повідомив, що «Зернову угоду» продовжено на 120 днів — до середини липня 2023 року.
Водночас, в російському МЗС наполягають, що зі свого боку дали згоду на продовження угоди лише на 60 днів, а не на 120.
Ми бачимо повідомлення від сторін зернової угоди, про те, що угоду продовжено на 120 днів, ми неодноразово заявляли — і МЗС, і представники Росії при ООН, про те, що російська сторона повідомила всі сторони угоди про те, що продовжує угоду на 60 днів”, — заявила міністр закордонних справ Росії Марія Захарова.
Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією.
Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.
«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.
За даними Міністерства інфраструктури, станом на 15 березня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 814 суден із вантажем 24,4 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.