

Віце-прем’єр-міністр з відновлення — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков провів перемовини з заступником виконавчого директора Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Раміро Лопес да Сілвою та Уповноваженим представником і директором WFP в Україні Метью Голлінгвортом.
Як повідомила прес-служба МІУ, рамках цією зустрічі обговорювалися розвиток українського агросектору, плани підтримки малих агровиробників, проєкти з розмінування територій під вирощування зернових культур та розвиток української аграрної логістики.
Україна відчуває свою глобальну відповідальність як один гарантів продовольчої безпеки в світі. Саме тому ми наразі активно працюємо з міжнародними партнерами над підтримкою розвитку української логістики. Цивілізований світ не повинен дозволити росії тримати в заручниках голоду мільйони людей в Африці та Азії. Обговорили завдання щодо розмінування значної частини сільськогосподарських земель та інвестиції в галузь. Відновлення аграрного потенціалу України є умовою для стабілізації гуманітарної ситуації в світі”, — наголосив Кубраков.
Також сторони обговорили реалізацію та перспективи продовження «Зернової ініціативи», розвиток альтернативних логістичних маршрутів для агроекспорту в рамках ініціативи ЄС «Шляхи Солідарності», можливості інвестицій світового бізнесу в розвиток Дунайського портового кластеру та підтримку українських аграріїв.
За даними МІУ, з початку роботи зернового коридору з портів Великої Одеси експортовано 24,4 млн тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки, зокрема майже півмільйона тонн продовольства було експортовано найбіднішим країнам світу в партнерстві з WFP.
Показники експорту могли би бути суттєво вищими, якби не затримки Росією роботи інспекцій в Босфорі. Зокрема, в лютому через перешкоджання росіянами роботі Спільного координаційного центру в Стамбулі було проведено тільки 149 інспекцій при запланованих 296. Така ситуація призводить до формування заторів при вході в Босфор, яка стабільно сягає 120-140 суден, наголосили в міністерстві.
Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.
На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.
Українська сторона для кращого перспективного планування домагатиметься продовження угоди на більш тривалий термін — до року, а також хотіла б, щоб до неї був включений порт Миколаїв.
«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.