Немає офіційних даних про приєднання миколаївських портів до зернового коридору — Кім


 

У питанні відкриття морських портів Миколаївської області спостерігається прогрес, утім офіційних даних про те, що Миколаїв може приєднатися до Ініціативи щодо безпечного транспортування агропродукції через Чорне море наразі немає. Про це заявив начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім під час брифінгу у «Медіацентрі Україна — Укрінформ».

Безумовно прогрес є. З самого початку агресії Міністерство та Офіс працювали над тим, щоб Миколаїв долучити до «зернового коридору». Попри заяви, які я чую, щодо виведення кораблів з акваторії миколаївської, на зараз офіційно нема в мене даних, що Миколаїв може приєднатися до «зернового коридору». Всі над цим працюють, але на зараз я це офіційно підтвердити не можу”, — сказав Кім.

Він зауважив, що питання виходу суден з акваторії Миколаївського порту залежить від політичних рішень.

Моя позиція, що всі судна, які хочуть вийти з акваторії Миколаївського порту, мають виходити. Окрім російських чи білоруських, які арештовані, якщо вони в нас є. Але через загрозу росіян із Кінбурнської коси і обстріли останнього разу, коли ми намагалися вивезти дві баржі «Нібулону», це питання було на зупинці. В нас — все готово, позиція, що ми готові віддавати судна й іноземні, й наші, щоб вони вийшли в більш безпечний регіон. Але це залежить від політичних рішень”, — наголосив начальник Миколаївської ОВА.

Раніше Україна зверталася до ООН і Туреччини, які є підписантами та гарантами «зернової ініціативи», з пропозицією внести порти Миколаївщини в угоду, проте вони поки що цієї можливості не підтвердили. За даними Мінагропроду, Україна може збільшити експорт агропродукції вдвічі, якщо вдасться розблокувати морські порти у Миколаївській області.

17 травня Україна, ООН, Туреччина і Росія домовилися про продовження дії Ініціативи щодо безпечного транспортування агропродукції через Чорне море до 18 липня 2023 року.

19 травня Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі відновив інспекції суден, які рухаються до портів Одеса та Чорноморськ у рамках Ініціативи щодо безпечного транспортування агропродукції через Чорне море, проте рух до найбільш глибоководного порту «Південний» продовжує блокуватися представниками Росії.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця заявляв на засіданні Ради Безпеки ООН, що Росія вдає, ніби має збитки від Чорноморської зернової ініціативи, хоча насправді вдвічі збільшила експорт свого зерна.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

З початку дії «зернової ініціативи», за даними ООН, з українських портів у Чорному морі відправлено 953 судна, які транспортували до країн Африки, Азії та Європи 30,3 млн тонн агропродукції, у тому числі кукурудзи — 15,3 млн тонн, пшениці — 8,4 млн тонн, соняшникової олії — 1,5 млн тонн.