Порти Азії очікують рекордні обсяги російської нафти


Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 5 по 11 листопада 2022 року зменшився проти попереднього тижневого періоду на 20% — до 2,89 млн барелів. Про це повідомляє Bloomberg.

Перенаправлення російського експорту нафти в Азію набирає обертів, рекордні обсяги прямують на танкерах до портів регіону. Необхідність переходу стає гострішою, оскільки наближається заборона на морський імпорт до Європи, яка раніше була основним експортним ринком Москви», — зазначає агентство.

До Азії зараз прямує дві третини нафти, що завантажується на танкери в російських портах. Основними покупцями виступають Китай та Індія, незначні обсяги спрямовуються до Шрі-Ланки та ОАЕ.

Ембарго Євросоюзу, яке призупинить майже всі морські постачання російської нафти до блоку, набуде чинності 5 грудня. Санкції також заборонять європейським танкерам перевозити російську нафту, а також надавати страхові, брокерські, фінансові, класифікаційні та інші послуги. Будуть винятки стосовно суден, що перевозять вантажі, придбані за ціною, нижчою майбутнього цінового обмеження. Великобританія наслідувала приклад ЄС і заборонила своїм компаніям надавати відповідні послуги суднам. Ця заборона також набуде чинності 5 грудня.

Загалом протягом звітного тижня російські морські нафтові порти і термінали завантажили 27 танкерів проти 34 попереднього тижня. Розподіл відправлених танкерів за портами чотирьох експортних регіонів:

Балтійський регіон:

  • Приморськ — 8 танкерів (попереднього тижня — 9);
  • Усть-Луга — 4 (5).

Тихоокеанський регіон:

  • Козьміно — 8 (8);
  • Де-Кастрі — 1 (2);
  • Пригородне — 1 (1).

Чорноморський регіон:

  • Новоросійськ — 3 (5).

Арктичний регіон:

  • Мурманськ — 2 (4).

Сумарний обсяг відвантаженої нафти звітного тижневого періоду становив 20,25 млн барелів проти 25,2  млн барелів тижнем раніше.

Надходження від експортного мита звітного тижня зросли проти попереднього тижня на $31 млн — до $118,1 млн. Це найнижчий показник від початку повномасштабного вторгнення. Падіння надходжень ускладнилося нижчою ставкою експортного мита в листопаді, яка становить $5,83 за барель (найменший рівень з січня 2021 року).

Обсяг нафти на танкерах, що прямують до Китаю, Індії та Туреччини, трьох країн, які стали найбільшими покупцями перенаправленої російської нафти, а також обсяги на суднах, які ще не вказали кінцевий пункт призначення, досягли рекордних 2,39 млн барелів на добу протягом чотирьох тижнів до 11 листопада.

Танкери, що перевозять російську нафту, стають більш обережними щодо пунктів призначення. Відбулося значне зростання кількості суден, які вказують своїм наступним пунктом призначення Порт-Саїд або Суецький канал. Це супроводжувалося зменшенням числа танкерів за останні тижні, які сигналізують, що прямують до Індії. Ймовірно, більша частина цих суден почне вказувати індійські порти, коли вони пройдуть канал.

Танкери, які зараз завантажуються в балтійських портах Приморськ або Усть-Луга, не досягнуть розвантажувальних терміналів у Китаї чи Індії до набуття чинності заборони ЄС на надання страхових та інших послуг. Будь-який вантаж, придбаний за ціною, вищою за поки не узгоджене обмеження, втрачає покриття 5 грудня відповідно до поточних правил. США та Велика Британія ввели виняток зі своїх правил, звільняючи вантажі, придбані до цієї дати, за умови, якщо вони будуть доставлені до 19 січня. Очікується, що ЄС підтримає цей приклад», — зауважує агентство.

Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 29 жовтня по 4 листопада 2022 року збільшився проти попереднього тижневого періоду на 15% — до 3,6 млн барелів. Російські нафтові порти і термінали завантажили 34 танкерів проти 30 попереднього тижня.