Росія заявила про вихід із «зернової угоди»
Росія має намір припинити свою участь в Ініціативі про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів через «напад на кораблі Чорноморського флоту». Про це заявили в російському міноборони.
З урахуванням проведеного 29 жовтня київським режимом за участю фахівців Великої Британії терористичного акту проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, залучених у забезпеченні безпеки зернового коридору, російська сторона призупиняє участь у реалізації угод щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів”, — ідеться у заяві.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи цю заяву, зазначив, що Росія давно шукала привід, щоб заблокувати роботу зернового коридору з України.
Ми попереджали про плани РФ зірвати Чорноморську зернову ініціативу. Тепер Москва під надуманим приводом блокує зерновий коридор, який забезпечує продовольчу безпеку мільйонів людей. Закликаю всі держави вимагати від РФ припинити голодні ігри та повернутися до своїх зобов’язань”, — наголосив він.
В Офісі Президента України заявили, що очікують на реакцію Туреччини та ООН на російські заяви про вихід з «зернової ініціативи».
Підписантами є Росія, Туреччина та ООН. Україна не підписувала з Росією жодних угод, бо розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов’язань. Тому очікуємо на реакцію підписантів”, — сказав спікер Президента Сергій Никифоров.
В ООН заявили, що ведуть переговори з російською владою після її заяв про вихід із «зернової угоди».
«Ми бачили повідомлення Російської Федерації про призупинення їхньої участі в Чорноморській зерновій ініціативі після нападу на Чорноморський флот РФ. Ми підтримуємо зв’язок із російською владою з цього приводу. Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу, яка є надзвичайно важливою гуманітарною діяльністю, що явно позитивно впливає на доступ до їжі для мільйонів людей у всьому світі», — сказав речник ООН Стефан Дюжаррік.
Вранці у суботу, 29 жовтня, у Севастопольській бухті сталися кілька вибухів. Міністерство оборони Росії стверджує, що атаку здійснили нібито українські безпілотники, які «незначно пошкодили» морський тральщик «Іван Голубєц» та бонове загородження бухти Південна.
На початку жовтня Росія надіслала генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу перелік вимог і заявила, що може вийти з угоди про зерновий коридор, якщо вони не будуть виконані. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав це «голодними іграми».
З 14 жовтня російські інспектори Стамбульського спільного координаційного центру значно подовжили перевірку суден, які прямують до портів України для завантаження зерном або вже завантажені та прямують до кінцевого пункту призначення. За даними Міністерства інфраструктури України, наразі біля Босфору інспекції очікують 175 суден. У зв’язку з цим українські порти змушені працювати лише на 25-30% своєї потужності.
Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Угоди діятимуть протягом трьох місяців із можливістю продовження.
Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня. Перше судно під завантаження зайшло до порту Чорноморськ 7 серпня і залишило порт 13 серпня.
Станом на 28 жовтня в рамках зернової ініціативи морські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний» відправили 403 судна, обсяг відвантаження агропродукції склав 9,1 млн тонн.