

Відновити судноплавство в Чорному морі та постачання сільськогосподарської продукції іноземним компаніям можливо лише за умови забезпечення гарантій ненападу з боку Росії на українські та іноземні торгові судна. Про це заявив керівник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко, повідомляє прес-служба обладміністрації.
Одним із пунктів та головною гарантією для відновлення судноплавства є ненапад на судна, що будуть йди з портів Одещини. І розблокування портів навряд чи може бути окремою частиною загального регулювання конфлікту. Наші портовики зможуть нормально почати працювати лише тоді, коли наші військові скажуть, що це безпечно, а поки що такого сказати не можна”, — наголосив Марченко на робочій зустрічі з виконавчим директором Всесвітньої продовольчої програми ООН Девідом Бізлі у вівторок, 26 квітня.
На думку очільника Одеської ОВА, судноплавство в Чорному морі може відновитися лише тоді, коли буде досягнуто нашою країною перемоги у війні, коли буде забезпечена безпека судноплавства та розмінована акваторія або ж відбудеться повне знищення Чорноморського флоту Росії.
За даними ОВА, через блокаду військовими кораблями РФ судноплавства найбільші українські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний», на які торік припадало понад 85% морського вантажообігу, зараз не виконують морських операцій. У портах і в трюмах суден, що стоять на рейді, розміщено сотні тисяч тонн різних вантажів. Лише частину з них вдалося вивезти автотранспортом і залізницею.
Директор Всесвітньої продовольчої програми ООН ознайомився з напрацюваннями керівництва Одеської області та Адміністрації морських портів України щодо альтернативних логістичних маршрутів для експорту сільгосппродукції та пообіцяв постійний діалог у цьому питанні.
Раніше ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про початок вторгнення до України. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об’єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.
З перших днів повномасштабного вторгнення флот РФ поцілив щонайменше у вісім цивільних суден в Азовському і Чорному морях і в Бузькому лимані. Росіяни називають це «антитерористичною операцією».
Крім того, 26 лютого військові кораблі РФ захопили поблизу острова Зміїний в акваторії Чорного моря і доправили до берегів окупованого Криму два торгові судна під українським прапором. Того ж дня стало відомо, що військові кораблі РФ з порушенням міжнародних конвенцій атакували та захопили пошуково-рятувальне судно «Сапфір» КП «Морська пошуково-рятувальна служба» (МПРС) під час виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний.
Кабінет міністрів з 25 лютого на період воєнного стану встановив третій рівень охорони у морських портах.
Україна з 24 лютого закрила морський район у північно-західній частині Чорного моря для відсічі збройній агресії Російської Федерації з морського напрямку.