Україна має можливість експортувати до 60% збіжжя зерновим коридором — Всеукраїнська аграрна рада


Україна зберігає можливості для експорту через морські коридори, а також сухопутні маршрути, обговорюється можливість побудувати колію доступу до порту Литви. Про це розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, передає «Укрінформ».

На сьогодні за рахунок продовження роботи морського коридору через порти Великої Одеси ми маємо можливість експортувати до 60% збіжжя. У нас є хороші показники з розвитку сухопутних маршрутів — залізниця, автошляхи, порти через Дунай. Євросоюз виділив порядка €1 млн на розвиток сухопутних маршрутів з території України, що дає перспективу мати можливість проходу до портів Європи незалежно від позиції Росії, яка може хитати ситуацію”, — повідомив Марчук.

Всеукраїнська аграрна рада ініціювала звернення до представників уряду Польщі, щоб обговорити можливість побудови на території України широкої колії в межах 500 кілометрів, яка б сполучала Україну, Польщу і Литву, і таким чином отримати доступ до литовського порту Клайпеди.

На цьому етапі це буде вигідно як Україні, так і європейським партнерам, тому що це буде постійно функціонуючий логістичний центр. На реалізацію потрібно порядку трьох років та €12 млрд”, — додав Марчук.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією.

Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня. Перше судно під завантаження зайшло до порту Чорноморськ 7 серпня і залишило порт 13 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

З початку дії Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів у Чорному морі експортовано 12 млн тонн агропродукції.