Україна пропонує розширити зернову угоду за рахунок нових вантажів і портів


 

Україна пропонує розширити зернову ініціативу за рахунок включення більшого числа товарів і портів, сподіваючись, що наступного тижня буде прийнято рішення про продовження угоди щонайменше на рік. Про це заявив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков у коментарі Reuters.

Ми сподіваємось, що не пізніше наступного тижня матимемо розуміння з боку наших партнерів — Туреччини та ООН, і весь ринок також матиме чіткий сигнал щодо подальшого функціонування та продовження ініціативи», — зазначив Васьков.

Заступник міністра повідомив, що Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на один рік, а також розширити угоду на порти Миколаївської області, які забезпечували 35% українського експорту продовольства до повномастабного вторгнення Росії.

Київ також вимагає впорядкувати обов’язковий огляд суден, які перевозять продовольство, оскільки Росія навмисно гальмує перевірки, щоб зменшити швидкість експорту, зауважив Васьков. За його славми, інспектори Спільного координаційного центру (СКЦ) проводили лише 12 перевірок на день при необхідних 25-30.

Ми вимагаємо впорядкувати перевірки або скасувати перевірки суден (…), тому що це безглуздо. Або збільшити кількість інспекційних груп (…) Коли Туреччина та ООН проводили власні інспекції, вони довели, що можна проводити більше 40 інспекцій на день. Тепер, коли Росія повернулася, ми знову маємо 12 інспекцій на день. Вони не пояснюють [причину затримок], але і не приховують, що роблять це для того, щоб ускладнити роботу коридору», — зауважив Васьков.

Заступник міністра також зазначив, що ні ООН, ні Туреччина не повідомляли Києву про висунуті Росією умови продовження угоди. Зокрема, від Росії наразі не було жодної заявки на захід суден для транспортування аміаку з українських портів.

Раніше Васьков пояснив, що повноцінну роботу Чорноморської зернової ініціативи стримує повільна робота російських інспекторів у СКЦ, які поновили участь у перевірках суден на початку листопада.