Андрій Клименко, керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень
Що має негайно зробити Україна в зв’язку із замінуванням Чорноморським флотом РФ акваторії Чорного моря (як мінімум — біля гирла Дунаю та острова Зміїний*).
- Україна має екстрено запропонувати прибережним державам Чорного моря (Болгарії, Румунії, Туреччини) організувати спільну військово-морську гуманітарну операцію з розмінування Чорного моря силами ВМС названих країн. Для цього необхідно в темпі створити спільне Чорноморське угруповання мінно-тральних кораблів.
- Паралельно слід запропонувати НАТО спрямувати з тією ж метою до Чорного моря Постійну середземноморську протимінну групу НАТО №2 (Standing Nato Mine Countermeasures Group Two, SNMCMG2). Вона наразі існує в такому складі: Flagship — ESPS Meteoro (Іспанія), тральщики ESPS Sella (Іспанія), FGS Bad Rappenau (ФРН), ITS Gaeta (Італія). Це буде черговим тестом для НАТО як організації.
- Для забезпечення роботи спільної мінно-тральної групи слід запропонувати Болгарії, Румунії, Туреччині сформувати ще одну групу з надводних кораблів цих країн для прикриття роботи тральщиків з моря та повітря.
Для цього теж доцільно долучити ще одну Постійну військово-морську середземноморську групу НАТО, що складається з фрегатів та корветів: Flagship — Frigate Carlo Margottini (Італія), TCG Göksu F-497 (Туреччина), ESPS Blas de Lezo F103 (Іспанія), HS Aegean (Греція), ITS Stromboli (Італія), HMCS Montreal (Канада), HMS Diamond (Британія). Ця група має назву Standing Nato Maritime Group Two (SNMG2).
- Для забезпечення роботи спільної мінно-тральної групи з повітря слід запропонувати Болгарії, Румунії, Туреччині створити авіаційну групу, що має патрулювати в повітряному просторі не тільки над територіальними водами цих країн (12-мильна зона вздовж узбережжя), але й у повітрі над Виключними морськими економічними зонами (ВМЕЗ) цих країн.
Паралельно треба знову поставити питання перед країнами НАТО щодо закриття неба — але не над територією України, а над Чорним морем, тобто над морським простором поза межами 12-мильної зона вздовж узбережжя (над ВМЕЗ України та чорноморських країн НАТО).
- Метою створення таких морських, повітряних та протиповітряних угрупувань має бути не тільки розмінування акваторії Чорного моря, але й створення безпечних умов для виведення з портів України в напрямку Босфору десятків торговельних суден різних країн, що опинилися в портах України після нападу РФ на Україну 24 лютого 2022 року.
Як відомо, декілька таких суден зазнали пошкоджень внаслідок влучань російських ракет, а одне затонуло.
- Зауважимо, що такі дії є не тільки правом, але й обов’язком прибережних держав щодо забезпечення безпеки судноплавства та інших видів морської діяльності (рибальство, підводних кабелі, трубопроводи, морські платформи тощо) в своїх територіальних водах та ВМЕЗ.
- Звісно, що паралельно Україна, бажано разом з Туреччиною, Румунією та Болгарією, має екстрено звертатися з такими пропозиціями до ООН, НАТО, IMO, ЄС тощо. Але маємо розуміти, що процедури міжнародних організацій занадто тривалі, а нам потрібен швидкий результат.
* мінування акваторії поблизу острова Зміїний — це блокування так званого рекомендованого міжнародного маршруту для торговельних суден, що йде від протоки Босфор в напрямку Одеси вздовж узбережжя Туреччини, Румунії, Болгарії, України.
P.S. Ці пропозиції «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень», звісно, пропонують принципову схему, яка може бути доопрацьована фахівцями з морського права, дипломатами тощо.
P.P.S. Головний задум цієї схеми базується на співробітництві прибережних держав Чорного моря — України, Румунії, Болгарії, Туреччини, що є безпосередньо зацікавленими в цьому. Якщо НАТО відмовиться — ну й відмовиться.
P.P.P.S. Протимінні дії можуть вестися лише поза межами war risk area, а щоб скоротити цю war risk area, треба вимагати від РФ негайно відвести свої кораблі з тієї зони, щодо якої вони випустили морське попередження про мінну небезпеку — а то ще підірвуться на своїх мінах.
42