ЄБРР інвестує €300 млн в «шляхи солідарності» для заблокованого Росією експорту українського зерна


Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), підтримуючи зусилля щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки та допомоги економіці України, прийняв рішення інвестувати до кінця 2023 року €300 млн в проект «Шляхи солідарності» (Solidarity Lanes) Європейського Союзу. Про це повідомила прес-служба ЄБРР.

«Шляхи солідарності», створені Європейською Комісією та прикордонними країнами в травні, є важливими маршрутами для полегшення експорту та імпорту українських сільськогосподарських товарів, а також інших товарів. Вони служать альтернативою маршрутам через чорноморські порти, які були частково знову відкриті, але які не працюють на повну довоєнну потужність”, — зазначається у повідомленні.

Минулого тижня Європейська комісія оголосила, що мобілізувала €1 млрд для розвитку «Шляхів солідарності».

Інвестиції ЄБРР, як частина цієї мобілізації, відображають спільні пріоритети Банку з Комісією щодо підтримки економіки України та доступу до продовольства для країн, які покладаються на український експорт”, — наголосили в ЄБРР.

Україна є одним із найбільших у світі виробників зерна, і в звичайний час вона постачала на світовий ринок близько 45 млн тонн зерна щороку. Проте внаслідок російської війни експорт і сільськогосподарський сектори України сильно постраждали, що призвело до зростання цін на зернові та світової продовольчої безпеки.

У рамках своїх зобов’язань ЄБРР надає пріоритет інвестиціям у дорожню, залізничну та іншу інфраструктуру. Це інвестиції та підтримка проектів в Україні, Молдові, Польщі та Румунії. Банк уже підтримав Молдову в оптимізації її транспортної мережі, надавши позику в розмірі €100 млн для покращення та розширення її дорожньої мережі аж до українського кордону. Зараз Банк разом з Комісією готується профінансувати терміново необхідну модернізацію залізничної мережі, яка є важливою для транспортування вантажів з Одеси до річкових портів України, Молдови та Румунії.

Зазначається, що існує значна потреба в узгодженій модернізації залізничних перевантажувальних потужностей на кордоні з Україною у Польщі, а також у розширенні потужностей портів Балтійського моря. З цією метою ЄБРР підтримав розширення Гданського порту на Балтійському морі.

В Україні потрібні інвестиції, щоб усунути вузькі місця на кордоні та покращити сполучення з ЄС. Таким чином, ЄБРР готує фінансовий пакет для «Укрзалізниці», який буде частково вкладено у вирішення цих проблем.

Банк має намір інвестувати €300 млн до кінця 2023 року в ці шляхи солідарності, частина з яких піде на проекти, які вже визначені та знаходяться в процесі затвердження. Банк також розглядає додаткові термінові інвестиції в ключову портову та залізничну інфраструктуру, а також у розширення потужностей зберігання зерна. Він співпрацюватиме з Комісією, а також з іншими міжнародними установами, такими як Європейський інвестиційний банк і Група Світового банку, щоб координувати зусилля та підтримувати та надалі збільшувати пропускну спроможність «Шляхів солідарності»”, — наголосили в ЄБРР.

Загалом ЄБРР підтримує торгівлю, енергетичну та продовольчу безпеку, життєво важливу інфраструктуру та фармацевтичну галузь в Україні та зобов’язався інвестувати в країну до €3 млрд у 2022-2023 роках.

ЄБРР швидко засудив російське вторгнення в Україну 24 лютого та пообіцяв підтримувати Україну. На початку квітня Рада керуючих ЄБРР проголосувала за призупинення безстрокового доступу Росії та Білорусі до фінансування та експертизи ЄБРР, і Банк закрив свої офіси в Росії та Білорусі.