Найбільші круїзні компанії закрили продаж турів для росіян та білорусів


Найбільші світові круїзні компанії, серед яких Carnival Cruise Line, Princess Cruises і Costa Cruises, припинили підтверджувати бронювання від туристів з Росії та Білорусі. Про це повідомляє «Інтерфакс».

Агенти — партнери Costa Cruises отримали від оператора повідомлення, що більше не прийматимуть заявки на круїзи від «громадян, які проживають на території Російської Федерації, Республіки Білорусь, а також на території Донецької та Луганської областей України». Дата відновлення продажу круїзів поки що не називається.

Costa Cruises пояснила, що таке рішення ухвалено у зв’язку із санкціями, накладеними США, Великобританією та Європейським Союзом через війну, розв’язану Росією в Україні.

Крім того, згідно з даними з відкритих джерел, раніше в травні аналогічні кроки, але без офіційних повідомлень, зробили також Princess Cruises, Carnival Cruises, Cunard Line, Holland America Line Cruises, Seabourn Cruise Line та Regent Seven Seas Cruises. Всі ці компанії, за винятком останньої, також входять у холдинг Carnival Corporation, але найпопулярніша серед них на ринку Росії — Costa Cruises.

 
Україна припускає можливість експорту зерна до портів на Балтиці «гумкоридором» через Білорусь


Україна не виключає можливості створення гуманітарного коридору через Білорусь для постачання українського зерна до портів країн Балтії через стислі терміни для налагодження експортної логістики. Про це заявив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка, передає «Інтерфакс-Україна».

Найбільшу здатність із перевезення товарів мають балтійські порти — Литви, Латвії та Естонії. Сумісність залізничних колій у цьому напрямку технічно спрощує перевезення. Якщо ми ставимо запитання про розблокування наших портів, то теоретично можна поставити запитання і про гумкоридори через Білорусь”, — сказав Качка під час дискусії, організованої у п’ятницю проєктом «Ціна держави».

Водночас, за його словами, політично ця опція є менш прийнятною, ніж розблокування портів. Ніхто не може гарантувати, що постачання через білоруську територію безпечніше, ніж морем: там фіксують переміщення військ, є проблеми з передбачуваністю дій Білорусі.

Проте Україна не відкидає жодних варіантів. Якби у нас не було тиску часу, можна було б сконцентруватися виключно на західному кордоні. Але час підтискає — питання треба вирішити до осені”, — зазначив торгпред.

Україна зверталася по допомогу в цьому питанні до FAO, Світової організації торгівлі, ООН.

Те, що забезпечуватиметься міжнародним тиском третіх сторін, те й використовуватиметься. Якщо їхні гарантії дозволять їздити через Білорусь — будемо везти через Білорусь, якщо морем — іще краще”, — зазначив Качка.

Як вважають у Мінекономіки, у найближчі три місяці повністю забезпечити експорт через західний кордон буде неможливо, хоча це можна зробити у найближчі роки.

Наразі Україна має не лише логістичні, а й бюрократичні труднощі з експортом зерна через ЄС. Так, покупці українського зерна у Євросоюзі вимагають застарілого пакету документів. Це свідчить про те, що не було традиції торгівлі таким товаром через Румунію, Угорщину чи Польщу.

Раніше міністр транспорту Литви Марюс Скуодіс назвав два шляхи вивезення зерна з України: розблокувати за допомогою міжнародних структур українські порти або створити гуманітарний коридор для перевезення вантажів через Білорусь до портів країн Балтії.

12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів.

За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.

 

 
Україна пропонує створити аналог ОПЕК для зерна


Україна виступила з ініціативою щодо створення Організації країн-експортерів зерна, яка сприятиме забезпеченню продовольчої безпеки в світі. Про це повідомила прес-служба міністерства аграрної політики та продовольства.

Ми розглядаємо варіант роботи організації країн-експортерів зерна за участі таких країн, як Україна, країни Євросоюзу, Сполучені Штати Америки, Австралія, Аргентина, Бразилія та Велика Британія. Зерновий ОПЕК координуватиме потребу та виробничу спроможність щодо зернових та сприятиме розвитку вільної торгівлі”, — заявив міністр агрополітики Микола Сольський на зустрічі з державним міністром з питань сільського господарства, рибного господарства та продовольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Вікторією Прентіс у п’ятницю, 13 травня.

Згодом у міністерстві пояснили, що серед основних засад діяльності Організації країн-експортерів зернових, створення якої пропонує Україна, зокрема:

  • встановлення граничних обсягів експорту зернових культур задля стабілізації цін і прогнозованості ринку;
  • розробка механізму щодо спрямування надмірних залишків сільгосппродукції на потреби «зеленого» сектору економіки;
  • застосування спільних обмежувальних заходів щодо недружніх дій імпортерів продовольства (особливо це стосуватиметься загороджувальних заходів третіх країн на імпорт продуктів переробки);
  • залишки зерна, що були законтрактовані третіми країнами, мають зберігатись у значній мірі в країнах-виробниках.

В Мінагропроді наголосили, що протягом найближчих днів міністри сільського господарства країн «Великої сімки» (G7 мають) напрацювати спільні стійкі рішення, які дозволять забезпечити глобальну продовольчу безпеку та створити стабільну економічну основу для фермерів.

За інформацією українського уряду, російські окупанти вже викрали щонайменше 400–500 тис. тонн зерна на суму понад $100 млн. Практично всі судна, які виходять із зерном з порту Севастополь, перевозять крадену українську продукцію.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FАО), станом на початок травня в Україні застрягли близько 25 млн тонн зерна, яке неможливо вивезти через блокування Росією морських портів та проблеми з інфраструктурою.

12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів.

За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.