Кабмін ініціював розірвання угоди з Сирією щодо торговельного судноплавства


Кабінет міністрів на засіданні у вівторок, 7 березня, схвалив проєкт закону щодо припинення дії Угоди між Україною та Сирією про торговельне судноплавство. Про це повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Схвалено проєкт Закону «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Сирійської Арабської Республіки про торговельне судноплавство”, — написав Мельничук у Telegram.

Законопроєктом передбачено припинення дії Угоди з Сирією про торговельне судноплавство, підписаної 5 червня 2003 року у Києві та ратифікованої у лютому 2004 року. Нею передбачалося забезпечення суднам обох сторін угоди вільного доступу до портів, використання портів для навантаження й розвантаження вантажів і для посадки й висадки пасажирів, здійснення звичайних комерційних операцій і користування всіма існуючими послугами для мореплавства та відсутність дискримінаційних портових зборів і податків у відповідності до тарифів для іноземних суден. Також було домовлено про спільне визнання посвідчення особи моряків.

У серпні 2022 року український суд виніс ухвалу про арешт сирійського судна Laodicea, яке 27 липня прибуло до ліванського порту Триполі з українським зерном. За даними української сторони, судно було помічене 4 липня під час завантаження у тимчасово окупованій Феодосії. Українське зерно доставляли з окупованих Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей. Згідно з європейською базою даних Equasis, власником судна Laodicea є Siria Mar Shipping. І компанія, і судно потрапили під санкції США у 2015 році за їхній зв’язок із сирійським урядом президента Башара Асада.

Laodicea є одним із трьох сирійських суден, які були помічені на перевезенні краденого російськими окупантами українського зерна.

 
ФДМ віддасть в оренду складський майданчик у порту Чорноморськ


Фонд державного майна (ФДМ) оголосив про проведення 24 березня 2023 року електронного аукціону з оренди складських приміщень та прилеглої території загальною площею 13,5 тис. квадратних метрів на території ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».

Строк оренди — до кінця воєнного стану стану, плюс 12 місяців після його припинення.

Актив перебуває у задовільному технічному стані, має підключення до електромережі потужністю 150 кВт. Переможець аукціону не має обмежень щодо цільового призначення об’єкта оренди”, — зазначається в оголошенні.

Прийом пропозицій від учасників продовжується на електронному майданчику «Prozorro.Продажі» до 23 березня. Стартова ціна оренди, за якою об’єкт виставлено на аукціон, становить 40,9 тис. грн на місяць.

 
Експорт агропродукції зерновим коридором збільшився на 94% минулого тижня


Упродовж 31-го тижня роботи зернового коридору, з 27 лютого по 5 березня 2023 року, через морські порти Чорноморськ, Одеса та «Південний» було експортовано 1,022 млн тонн агропромислової продукції — на 94% більше, ніж за попередній тиждень. Про це свідчать дані об’єднання «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Минулого тижня у портах Великої Одеси було завантажено 20 суден — на 6 більше порівняно з попереднім тижнем.

Таке значне зростання обумовлене низькими показниками тиждень тому. Нерівномірне завантаження свідчить про ускладнене протікання роботи «зернового коридору»”, — зазначають в УКАБ.

Найбільше протягом 31-го тижня роботи зернового коридору експортовано кукурудзи — 717 тис. тонн, або 70% експорту за цей період, пшениці — 199 тис. тонн (19,5%), соняшникової макухи — 36 тис. тонн (3,5%) та ячменю — 33 тис. тонн (3%).

Українська продукція була відправлена до країн Азії (Китай, Туреччина, Японія та інші) — 581 тис. тонн, або 57% обсягу за тиждень, Європи (Португалія, Нідерланди, Бельгія та інші) — 263 тис. тонн, або 26%, та Африки (Ємен, Кенія, Єгипет та інші) — 177 тис. тонн, або 17%.

Всього з початку роботи зернового коридору станом на 5 березня з портів Великої Одеси експортовано 23,3 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

 

 

 
Привітання Д.В.КУЗЬМІШКІНА


Асоціація портів України «УКРПОРТ» вітає з Днем народження Дмитра Валентиновича КУЗЬМІШКІНА – голову комітету з правових питань Асоціації портів України «УКРПОРТ», заступника директора з правових та майнових питань ДП «Морський торговельний порт «Южний», члена Адвокатсько-консалтингового бюро “Єдине Міжнародне партнерство”.