Єврокомісія відкинула план транзиту українського зерна через Білорусь


У Єврокомісії вважають за необхідне створити логістичні коридори та збільшити пропускну спроможність морських портів, щоб допомогти Україні вивезти на експорт зерно, але можливість перевезень через територію Білорусі не розглядається. Про це заявив делегований Литвою єврокомісар Віргініюс Сінкявічюс, передає «Інтерфакс».

Це політично неможливо. Як гарантувати, що зерно, що надходить з України, потрапить до Клайпеди, а не до якогось російського порту? Якщо Лукашенку здається нормальним примусово посадити літак там, де він хоче, для нього точно не буде проблемою змінити напрямок поїзда”, — зазначив Сікнявічус.

Раніше міністр транспорту Литви Марюс Скуодіс назвав два шляхи вивезення зерна з України: розблокувати за допомогою міжнародних структур українські порти або створити гуманітарний коридор для перевезення вантажів через Білорусь до портів країн Балтії.

12 травня Єврокомісія затвердила план допомоги Україні з вивезення до липня не менше 20 млн тонн зерна. Зокрема, Єврокомісія закликає допомогти вивезти зерно, прискоривши митні процедури, вивільнивши склади, створивши логістичні коридори та збільшивши пропускну спроможність морських портів.

За даними Єврокомісії, Україна займає 10% світового ринку пшениці, 13% — ячменю, 15% — кукурудзи, понад 50% ринку соняшникової олії.

ООН попередила, що закриття українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі.